Wystawa poświęcona życiu i śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – toruńska retrospekcja kapłaństwa w służbie Solidarności

Życiowy dorobek błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, obejmujący kluczowe momenty od dzieciństwa w rodzinnym domu aż do tragicznej śmierci we Włocławku, został przedstawiony na wystawie zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja dostępna jest w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej w Toruniu, jako część upamiętnienia czterdziestej rocznicy śmierci duchownego, blisko związanego z ruchem „Solidarność”.

Marszałek Piotr Całbecki zachęca do odwiedzenia wystawy i zaznajomienia się z postacią błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki – nieugiętego męża wiary i wyjątkowego kapłana.

Ekspozycję, zatytułowaną „Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności”, stworzyli dr Katarzyna Maniewska z delegatury IPN w Bydgoszczy oraz dr Arkadiusz Kazański z oddziału IPN w Gdańsku. Dwadzieścia plansz dokumentuje młodość, pierwsze lata kapłaństwa i posługę ks. Jerzego Popiełuszki, skupiając się szczególnie na okresie po powstaniu „Solidarności”. Archiwalne zdjęcia przypominają „milestones” patriotycznej działalności księdza – wsparcie dla osób represjonowanych w czasach stanu wojennego, odprawianie mszy za Ojczyznę, prześladowania, które spotkały go samemu, oraz jego tragiczny koniec.

Wystawa jest integralną częścią wojewódzkich obchodów czterdziestej rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ekspozycję będzie można oglądać do 27 października.

Ks. Jerzy Popiełuszko, urodzony w Okopach (województwo podlaskie), przyjął święcenia kapłańskie w 1972 roku. W czasie służby w warszawskiej parafii św. Stanisława Kostki od sierpnia 1980 roku udzielał wsparcia strajkującym robotnikom z Huty Warszawa. Po wprowadzeniu stanu wojennego (13 grudnia 1981 r.) brał udział w procesach działaczy NSZZ „Solidarność” i organizował pomoc dla ich rodzin.

Msze święte za Ojczyznę, które ks. Jerzy Popiełuszko sprawował w kościele św. Stanisława Kostki, przyciągnęły uwagę Służby Bezpieczeństwa. W konsekwencji, 19 października 1984 r. duchowny został porwany i zabity przez funkcjonariuszy tej instytucji.