Rozpoczęcie budowy nowego obiektu szkolnego przy ulicy Grasera w Toruniu zostało oficjalnie zainaugurowane. Teren przyszłej szkoły jest już ogrodzony, oznaczony jako miejsce budowy i przygotowany do rozpoczęcia prac. Wykonawca projektu, nie chcąc tracić czasu, rozpoczął realizację inwestycji z planem jej finalizacji przed 1 września 2025.
Na początku kwietnia, miasto Toruń zawarło umowę wartą niemal 37 milionów złotych z konsorcjum firm Balzola Polska sp. z o.o. Warszawa i Lantania S.A. Madryt. Firmy te odpowiedzialne są za pierwszy etap realizacji inwestycji, który obejmuje budowę nowego gmachu szkoły podstawowej u zbiegu ulic Grasera. Całe finansowanie tej części projektu pochodzi bezpośrednio z budżetu miejskiego.
Planowane jest stworzenie dwupiętrowego budynku w kształcie litery „L”. W jego skład wejdzie 17 sal lekcyjnych, 4 duże pomieszczenia tematyczne, część administracyjna, stołówka, biblioteka oraz świetlica. Na początku, jedno z większych pomieszczeń o powierzchni 100 mkw. będzie pełniło funkcję tymczasowej sali sportowej. Inna propozycja to stworzenie dwóch mniejszych sal sportowych, każda o powierzchni 70 mkw.
Szkoła zostanie wyposażona w rozwiązania służące dostosowaniu jej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Biorąc pod uwagę ekologię, placówka będzie wyposażona w odzysk ciepła, oświetlenie LED i panele fotowoltaiczne. W ramach zagospodarowania terenu przewidziano budowę boiska wielofunkcyjnego, placu zabaw, chodników oraz drogi dojazdowej i przeciwpożarowej. Całe teren zostanie dobrze oświetlony i ogrodzony. Budowa szkoły realizowana jest w tradycyjnej technologii.
Prace rozpoczęły się zaraz po podpisaniu umowy, jednak pierwszym etapem była przygotowanie terenu pod prace budowlane. Na początku maja intensywne porządkowanie terenu było widoczne na zdjęciach publikowanych przez media. Choć oficjalny deadline na zakończenie inwestycji został ustalony na 3 października 2025 roku, dyrektor techniczny Balzola Polska – Piotr Szatkowski zapowiedział, że uczniowie zaczną rok szkolny 2025/2026 już w nowej szkole.
Po zakończeniu pierwszego etapu, placówka ma służyć dzieciom od przedszkola do 4 klasy. Szkoła będzie mogła pomieścić około 400 uczniów. Takie rozwiązanie powinno zaspokoić potrzeby edukacyjne rozwijającego się osiedla w zakresie najmłodszych grup wiekowych, czyli przedszkola i klas I-IV.
Statystyki pokazują, że na osiedlu Jar mieszka ponad 320 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Liczba dzieci w wieku od 7 do 10 wynosi 226, a w wieku od 11 do 15 lat jest ich 164. Te liczby są dynamicznie rosnące, co podkreśla istotność realizacji inwestycji i skupienie się na najliczniejszych grupach wiekowych w planach zapełnienia szkolnych ławek.
W trakcie realizacji pierwszej fazy inwestycji, będą poszukiwane fundusze na jej kontynuację. W ramach drugiego etapu budowy, planowane jest stworzenie dodatkowych sal lekcyjnych, mediateki oraz dużej hali sportowej z pełnowymiarowym boiskiem, trybunami i dwoma salami gimnastycznymi. Zostanie także wybudowana bieżnia o długości 200 metrów oraz boisko ze sztuczną trawą. Całkowity koszt realizacji inwestycji ma wynieść 129 milionów złotych, a cała szkoła będzie się składać z 4 segmentów.