Rozszerzając swoją ofertę edukacyjną, Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu zapewnia nowatorskie podejście do nauczania, wprowadzając program studiów podyplomowych skupiony na polityce rowerowej i planowaniu ruchu rowerowego. Ta nieoczekiwana propozycja jest wynikiem współpracy z miastem Rybnik, znajdującym się na Śląsku. Jest to oferta skierowana przede wszystkim do tych, którzy mają zamiar pracować w sektorze publicznym lub firmach specjalizujących się w zrównoważonej mobilności.
Piotr Kuczera, prezydent miasta Rybnik, wyraża swoje zadowolenie z powstania tego unikalnego kierunku studiów, podkreślając, że jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. To innowacyjne podejście do edukacji stanowi ciekawy obszar, który z pewnością będzie się rozwijał. Zwraca uwagę na potrzebę specjalistów w dziedzinie infrastruktury rowerowej, zwłaszcza w większych miastach.
Rekrutacja na nowy kierunek już trwa i pierwsze aplikacje są już przyjmowane. Program studiów podyplomowych jest zaplanowany na dwa semestry i obejmuje wykłady, konwersatoria, praktyki oraz wycieczki terenowe. Zajęcia będą organizowane zarówno w Toruniu, jak i Rybniku. Jak mówi dr Michał Kwiatkowski z UMK, planowane jest rozpoczęcie zajęć od semestru letniego, który zaczyna się na przełomie lutego i marca.
Po ukończeniu dwóch semestrów studiów, absolwenci programu podyplomowego z zakresu polityki rowerowej i planowania ruchu rowerowego będą przygotowani do pracy w administracji publicznej, instytucjach krajowych i międzynarodowych, organizacjach pozarządowych oraz firmach zajmujących się opracowywaniem dokumentów strategicznych i instytucjach badawczych. Program studiów obejmuje takie przedmioty jak „Rower w zrównoważonej mobilności”, „Ruch rowerowy w prawie o ruchu drogowym”, „Opiniowanie projektów infrastruktury rowerowej” czy „Współczesne kierunki planowania przestrzennego”.