Tworzenie ekologicznej przestrzeni w Toruniu z użyciem metody Miyawaki

Aktywna partycypacja mieszkańców Torunia w kreowaniu nowoczesnej, ekologicznej przestrzeni w dzielnicy Bydgoskie Przedmieście zostanie zapewniona. Planowane jest bowiem zbiorowe sadzenie mikrolasu na terenie Zajęczych Gór, dokładniej w okolicach ulicy Lindego. Początek tej zielonej inicjatywy zaplanowano na sobotę, 9 listopada.

W mieście nad Wisłą realizowany jest niecodzienny projekt, który zakłada utworzenie lasu według metody Miyawaki. Jest to technika oparta na założeniach ekologii, która umożliwia stymulację szybszego wzrostu roślinności.

Ta japońska metoda umożliwia gęste posadzenie drzew oraz krzewów rodzimych gatunków, co przyspiesza dorastanie roślin i wpływa na zwiększenie bioróżnorodności. W ramach tej inicjatywy, docelowo ma powstać miejsce dla aż 660 drzew i krzewów, które będą reprezentować różnorodność 39 gatunków roślin występujących w kraju.

– Metoda Miyawaki umożliwia szybkie stworzenie wielowarstwowej struktury lasu, naturalne odradzanie której w normalnych warunkach zajmuje dziesiątki lat. […] Teren zostaje dodatkowo wzbogacony o ściółkę i martwe drewno, tworząc tym samym schronienie dla owadów, zapylaczy dzikich oraz sprzyjając procesom glebotwórczym i zatrzymywaniu wody – tłumaczą założenia projektu jego organizatorzy.