Toruń jest niezwykle istotnym miejscem na mapie naszego kraju z wielu względów – to właśnie w tym mieście urodził się słynny, Polski astronom i człowiek wielu talentów, a więc Mikołaj Kopernik, którego odkrycia i dokonania w dziedzinie astrologii w znaczącym stopniu zmieniło postrzeganie świata i kosmosu przez ówczesnych uczonych. Z czego jednak jeszcze słynie Toruń?
Pierniki.
Oprócz Mikołaja Kopernika to właśnie pierniki są czymś, co jako jedno z pierwszych kojarzy nam się z Toruniem. Te przepyszne wypieki w swej toruńskiej historii sięgają nawet 700 lat wstecz, gdyż to z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki dotyczące przepisów związanych z tymi aromatycznymi i specyficznymi wypiekami.
Krzyżacy i średniowiecze.
Pod wieloma względami obecny kształt miasta w głównej mierze przypomina ten, jaki został nadany przez Krzyżaków za czasów ich panowania na tymi ziemiami. Pierwsze grody, warownie i osady istniały tu jednak znacznie wcześniej, nawet w czasach przed naszą erą. Do dzisiaj zachowała się jedynie niewielka część niegdyś budzących podziw krzyżackich zamczysk, są jednak wciąż warte uwagi i zwiedzania.
Gotyckie budowle.
Pod względem ilości gotyckich budowli, to Toruń zajmuje zaszczytne, drugie miejsce, przegrywając w tym zestawieniu jedynie z Krakowem. W Toruniu znaleźć możemy ogromną ilość budowli w stylu gotyckim, a ogromna część z nich, włącznie z toruńską starówką, znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na szczególną uwagę zasługuje, między innymi, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.