Tradycyjnie już, na toruńskim cmentarzu św. Jerzego, odbędzie się tegoroczna, dwudziesta druga edycja kwesty mającej na celu odnowienie zabytkowych grobów. Spotkanie jest organizowane corocznie od 2003 roku przez Towarzystwo Miłośników Torunia i Urząd Miasta Torunia. Celem tej inicjatywy jest przywrócenie dawnej świetności grobom zasłużonych obywateli miasta, które wzbogacają artystyczny dorobek cmentarza, lecz nie mają już swoich najbliższych, którzy mogliby o nie dbać. Każdego roku wybierany jest inny pomnik do renowacji – decyzję podejmują członkowie Towarzystwa Miłośników Torunia, mieszkańcy lub działacze społeczni. Prace konserwatorskie są realizowane przez studentów Wydziału Sztuk Pięknych – Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych UMK jako część ich letnich staży. Do chwili obecnej udało się odnowić ponad trzydzieści pomników.
W tym roku kwesta zaplanowana jest na pierwszy dzień listopada i potrwa od godziny 8.00 do 14.00. Jak co roku, w kwestowaniu uczestniczyć będzie szerokie grono osób – reprezentantów samorządu miejskiego i wojewódzkiego, pracowników naukowych, sportowców, przedstawicieli środowisk artystycznych, marynarzy oraz strażaków.
Podczas tegorocznej zbiórki zgromadzone fundusze przeznaczone będą na renowację nagrobka Jozafata Jankowskiego i jego żony Jadwigi. Pomnik ten, gęsto porośnięty bluszczem i położony przy jednej z alejek cmentarza, w części należącej do parafii śś. Janów, jest miejscem spoczynku Jozafata Jankowskiego (1867- 1926) oraz Jadwigi Jankowskiej z Budzińskich (1875-1906). Jozafat Jankowski był kupcem i społecznikiem, który przybył do Torunia w 1899 roku i działał w miejscowych organizacjach społecznych i narodowych pod koniec zaboru pruskiego. Kiedy Toruń powrócił do granic II Rzeczypospolitej 18 stycznia 1920 r., Jankowski został członkiem pierwszej Rady Miejskiej i pełnił funkcję wiceprezydenta miasta w latach 1922-1926.
Zeszłoroczna zbiórka pozwoliła na odnowienie nagrobka rodziny Glińskich, toruńskich rzemieślników. Najbardziej znanym członkiem tej rodziny był Teodor Gliński (1870-1928) – założyciel i właściciel rodzinnej firmy zajmującej się blacharstwem oraz wpływowy członek cechu rzemieślniczego w mieście. Gliński, pochodzący z Warmii, odnalazł w Toruniu swoje drugie dom. Jego syn Teodor był jednym z organizatorów miejskich obchodów 700-lecia Torunia oraz Święta Rzemiosła Pomorskiego w okresie międzywojennym. Rodzina Glińskich prowadziła prace blacharskie na budynku Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej, obecnie znanym jako Collegium Maximum UMK.