Z tętniącym życiem Toruniem, na przestrzeni sześciu dni, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania”. Bogactwo wydarzeń, takich jak spektakle, warsztaty czy możliwość bliższego zaznajomienia się ze sztuką teatralną, to tylko nieliczne atrakcje, które czekają na uczestników festiwalu. Wydarzenie to ma już swoją 29-letnią historię i tradycyjnie rozpoczyna się od barwnej parady teatralnej, ku uciesze mieszkańców i gości miasta.
Parada teatralna, która kolorowym pochodem przemierza główne ulice Torunia, to już dobrze zakorzeniona tradycja. To właśnie ona daje oficjalny start Międzynarodowemu Festiwalowi Teatrów Lalek „Spotkania”.
Festiwal skierowany jest do widzów w różnym wieku. Tegoroczna oferta Teatru Baj Pomorski jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Jak zapowiedział Szymon Spychalski, dyrektor festiwalu, przez sześć dni odbywać się będzie dziewięć spektakli, zarówno polskich jak i niemieckich.
Pierwszy spektakl „Jaś i Małgosia 2.0” zaprezentują aktorzy z Łomży. Wydarzeniem będą także spektakle skierowane do dzieci i młodzieży, prezentowane na małej oraz dużej scenie toruńskiego Teatru Baj Pomorski. W programie festiwalu znalazły się również warsztaty, wystawy oraz przegląd teatrów osób niepełnosprawnych. Festiwal zakończy się w czwartek.
Tegoroczne otwarcie festiwalu zbiegło się z obchodami 35-lecia współpracy między Toruniem a partnerującym mu miastem Lejda. W miejscu, gdzie dotarła kolorowa parada, na Placu 4 czerwca, posadzono drzewo lejdeńskie – symbol pięknej współpracy między miastem Kopernika a holenderską Lejdą. Jak zauważył Frank Cornelisse, Przewodniczący Towarzystwa Lejda Toruń, to drzewo jest symbolem niezwykle silnej więzi i przyjaźni między obydwoma miastami. Wspomniane drzewo posadzono także w Lejdzie.