Trzy doświadczone farmaceutki z Torunia zaangażowały się w działania na rzecz poprawy zdrowia i edukacji pacjentów, skupiając się na pomocy najstarszym i najbardziej potrzebującym. Udzieliły wywiadu dla „Nowości”, opowiadając o swym projekcie „Pro Zdrowie” oraz o genezie Fundacji PharmaHelp.
Angażują się w różne działania na terenie województwa, aby szerzyć świadomość o roli farmaceuty i farmakoterapii jako kluczowych aspektach medycyny. Rozwijały projekt „Pro Zdrowie” pod egidą Budżetu Obywatelskiego, którego misją jest edukowanie pacjentów o znaczeniu współpracy z personelem medycznym oraz o ich własnej roli w utrzymaniu zdrowia. Mimo że projekt nie uzyskał finansowania przez Budżet Obywatelski, stał się dla nich motywacją do dalszego działania.
Maryla Skowrońska-Lisiewicz, jedna z założycielek projektu, podkreślała swoje pragnienie niesienia pomocy ponad obowiązki zawodowe. Wspominała też o zmianach w prawie dotyczącym zawodu farmaceuty, które nastały podczas pandemii i nadały farmaceutom nowe uprawnienia, takie jak możliwość szczepień.
W trakcie rozwoju swojej inicjatywy, farmaceutki przyłączyły się do Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej. To zaangażowanie stało się dla nich kolejnym katalizatorem dalszej działalności na rzecz społeczności lokalnej. Założyły Fundację PharmaHelp, by móc działać, pozyskiwać granty i prowadzić edukację zdrowotną.
Maryla Skowrońska-Lisiewicz opowiadała o wielu miejscach, w których uzyskały wsparcie, począwszy od Kamienicy Inicjatyw, aż po Uniwersytet Trzeciego Wieku. Dorota Strumiłło-Górecka zwracała uwagę na spotkania z pacjentami organizowane raz w miesiącu przez Oddział NFZ w Bydgoszczy jako ważny element ich działalności.
Działania farmaceutek szybko przyciągnęły uwagę społeczności. Zostały ekspertkami udzielającymi porad pacjentom nie tylko bezpośrednio, ale także poprzez media, takie jak TVP 3 Bydgoszcz czy Radio PiK.
Nacisk kładą na prywatność podczas konsultacji oraz na dokładną analizę indywidualnych potrzeb i problemów zdrowotnych pacjenta. Są świadome, że nie każda apteka jest odpowiednio przystosowana do obsługi pacjentów, często z powodu dużego ruchu lub ograniczonej przestrzeni.
Podkreślają też, jak ważna jest dokładna obsługa urządzeń medycznych, takich jak inhalatory czy ciśnieniomierze. Sandra Klamann zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia wynikające ze złej obsługi tych urządzeń.
Dla celów edukacji i szerzenia informacji o zdrowiu wśród społeczności, farmaceutki stworzyły stronę na Facebooku o nazwie „Zdrowy Senior – Toruń”. Choć głównym adresatem są seniorzy, strona jest dedykowana wszystkim poszukującym solidnej dawki weryfikowanej wiedzy.
Farmaceutki podkreślają swoje zaangażowanie w poprawę jakości życia starszych osób. Pragną przede wszystkim pomagać – to jest ich główny cel.
Aktywności toruńskich farmaceutek można śledzić na stronie „Zdrowy Senior – Toruń” na Facebooku. Tam publikują sprawdzone i zweryfikowane informacje o lekach, suplementach, profilaktyce oraz chorobach i ich leczeniu, a także o planowanych warsztatach, zajęciach i spotkaniach z farmaceutkami.