Podsumowanie konsultacji społecznych "Dialog o przyszłości toruńskiej Winnicy"

Koniec konsultacji społecznych noszących nazwę „Porozmawiajmy o Winnicy” zaowocował wypracowaniem raportu zawierającego wnioski i rekomendacje dotyczące przyszłego zagospodarowania tzw. Winnicy, obszaru przyrodniczego w Toruniu. Te sugestie i propozycje zostaną teraz poddane dogłębnej analizie.

W dialogu społecznym biorącym swój początek w październiku 2024 roku i trwającym do grudnia tego samego roku, skupiono się na dyskusji o przyszłości obszaru naturalnego zwanego Winnicą, położonego na zachód od toruńskiego Mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej. Debaty, webinary oraz warsztaty zorganizowane w ramach konsultacji zgromadziły w sumie ponad 1300 uczestników, zarówno bezpośrednio jak i pośrednio zaangażowanych w proces.

Celem prowadzenia tych spotkań była identyfikacja potrzeb i oczekiwań różnorodnych grup zainteresowanych zagospodarowaniem obszaru, takich jak mieszkańcy Winnicy, inni torunianie, aktywiści czy przedsiębiorcy. Wizje te miały pomóc w kształtowaniu planów dotyczących terenu, niezależnie od wcześniej zaproponowanych koncepcji. Wynikiem tych działań jest raport zawierający rekomendacje i wskazania kierunków do przyszłych prac nad zagospodarowaniem Winnicy.

Podsumowanie konsultacji prezentuje następujące wnioski i rekomendacje:

Potrzeba przeprowadzenia inwentaryzacji przyrodniczej, która stanowi fundament do planowania działań na danym terenie. Powinno także powstać spójne, przemyślane założenie dotyczące przyszłości Winnicy – tutaj mogą przydać się usługi specjalistów od architektury krajobrazu. Niezbędny będzie również kolejny etap konsultacji społecznych, skupiający się na ochronie walorów przyrodniczych obszaru. Konsultanci zgodnie stwierdzili, że zabudowa mieszkaniowa na tym terenie to błędna droga.

Rozważano też budowę ośrodka edukacyjno-przyrodniczego dla grup edukacyjnych, m.in. młodzieży, który miałby podobną funkcję do Szkoły Leśnej na Barbarce. Takie centrum mogłoby składać się z kawiarni, placów zabaw, sali edukacyjnej i zaplecza sanitarne. Winnica powinna być miejscem bezpiecznym i dostępnym dla torunian, a także utrzymanym w czystości – teraz jest tam bowiem problem z zanieczyszczeniem terenu.

Proponowano również, aby proces zagospodarowania był partycypacyjny, z udziałem społeczności. Finansowanie projektu powinno być realizowane ze środków lokalnych, regionalnych i krajowych, a także z funduszy unijnych, Norweskich, Szwajcarskich i innych źródeł. Niezbędne będzie również rozważenie rozwiązań proponowanych przez naukowców, ekspertów oraz samych mieszkańców.

Materiał zgromadzony i opracowany przez Fundację Stabilo oraz Fundację Toruńskiej Psychologii zostanie teraz poddany analizie, umożliwiającej wyznaczenie dalszych kroków oraz określenie etapów realizacji projektu.