W 2023 roku obchodziliśmy stulecie od narodzin wybitnej sportsmenki, Melanii Sinorackiej. To ona jako pierwsza reprezentantka dzielnicy Podgórze miała okazję wziąć udział w olimpiadzie. W hołdzie jej sportowym osiągnięciom, 5 grudnia tegoż roku, na fasadzie budynku przy ul. Poznańskiej 125 – gdzie Sinoracka mieszkała, odsłonięto tablicę pamiątkową.
Towarzystwo Miłośników Torunia miało zaszczyt odsłonić wspomnianą tablicę na cześć Melanii Sinorackiej, a koszty jej wykonania pokryła Gmina Miasta Toruń. W uroczystości hołdowania tej niezwykłej sportowczce uczestniczyli m.in. Zbigniew Fiderewicz, I Zastępca Prezydenta Torunia oraz Mariola Soczyńska, Dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. Po oficjalnym odsłonięciu tablicy, przedstawiciele władz miasta złożyli wiązankę kwiatów na grobie Sinorackiej i Jej bliskich na nowym cmentarzu podgórskim.
Melania Sinoracka przyszła na świat 13 czerwca 1923 roku, w dzielnicy Podgórze, która obecnie jest integralną częścią Torunia. Po ukończeniu szkoły związała się zawodowo z różnymi instytucjami i przedsiębiorstwami toruńskimi – pracowała w Toruńskiej Dyrekcji Kolei Państwowych, Fabryce Wodomierzy oraz w Zakładach Przemysłu Odzieżowego.
Sport była jej pasją – z powodzeniem trenowała rzut oszczepem (dwukrotnie zdobywając Mistrzostwo Polski), ale również pchnięcie kulą, rzut dyskiem, siatkówkę i koszykówkę. Była zawodniczką klubu Pomorzanin Toruń (dawniej KS „Pomorzanin”). Spędziła wiele lat trenując w sali gimnastycznej przy ul. Sienkiewicza w Bydgoskim Przedmieściu.
W 1948 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie reprezentowała Polskę w konkursie rzutu oszczepem, gdzie z wynikiem 35,74 metrów zajęła 11 miejsce. W latach 1947-1949 Sinoracka trzykrotnie reprezentowała nasz kraj podczas międzynarodowych zmagań sportowych, odnosząc jedno indywidualne zwycięstwo. Żegnaliśmy ją 28 lutego 1975 roku w Toruniu.