Program mieszkaniowy „Mieszkanie Plus”, pomimo wielkich nadziei, nie spełnił swojej roli na szczeblu ogólnokrajowym. Niemniej jednak, w Toruniu udało się zrealizować projekt osiedla znajdującego się przy ulicy Okólnej. Wówczas, kiedy Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego nabije udziały, firma MDR przedstawi propozycję zakupu 320 mieszkań najemcom – takie informacje pojawiły się wczoraj w „Nowościach”.
Chociaż program „Mieszkanie Plus” był flagowym projektem rządu Prawa i Sprawiedliwości, nie okazał się sukcesem na terenie całego kraju. Jego głównym celem było stworzenie tanich mieszkań dla osób o niższych dochodach i tych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, dla których zaciągnięcie kredytu hipotecznego byłoby zbyt kosztowne. Od początku podkreślano, że program ma umożliwić najem z prawem do późniejszego przejęcia własności nieruchomości (DDW).
Mimo założeń, ilość powstałych osiedli w ramach programu była niewielka. Toruń okazał się jednym z nielicznych sukcesów, z 320 nowo powstałymi mieszkaniami na lewym brzegu, przy ulicy Okólnej. Niemniej jednak, pomimo pozytywów, osiągnięcie pełnego sukcesu było ograniczone przez niektóre niedogodności i niepewność najemców co do możliwości i warunków przyszłego wykupu mieszkań.
Program „Mieszkanie Plus” został oficjalnie zakończony w 2023 roku. Wtedy to Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii w drugim rządzie premiera Mateusza Morawieckiego, obiecał, że program zostanie skutecznie zakończony, a najemcy otrzymają korzystną ofertę przejęcia wynajmowanych mieszkań. Jak te obietnice przełożyły się na praktykę? Przynajmniej w Toruniu – jak na razie – wyniki są skromne. Przedstawienie oferty wykupu jest uzależnione od czasu zakupu udziałów przez Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Aktualnie, spółka MDR Toruń czeka na odpowiedź od samorządu na temat terminu transakcji – informowało biuro prasowe PFR Nieruchomości S.A. w rozmowie z „Nowościami”.
Termin przedstawienia oferty wykupu pozostaje nieznany. Należy również zadać pytanie o atrakcyjność tej oferty, biorąc pod uwagę kontrowersje, które wywołała podobna propozycja która pojawiła się niedawno w Gdyni. Tamtejsi najemcy mogli skorzystać z dwóch scenariuszy: jednorazowego zakupu mieszkania lub zawarcia umowy na przejęcie własności w ramach długoterminowego kredytu. Do tej pory niewielka liczba lokatorów skorzystała z tych opcji, nadal korzystając z umów najmu instytucjonalnego „M”.