Kwestie związane z procesem zakładania oddziałów szkół o profilu mundurowym

Organizacje zarządzające placówkami oświatowymi na poziomie ponadpodstawowym, niezależnie od ich statusu publicznego czy prywatnego, mają możliwość ubiegania się o uzyskanie zgody na powołanie klas o specjalności mundurowej.

Termin nadsyłania wniosków w celu otrzymania zezwolenia na utworzenie takich oddziałów w nadchodzącym roku szkolnym upływa 31 stycznia 2025 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji jest upoważniony do wydawania odpowiednich decyzji administracyjnych, jednak przed podjęciem decyzji, konieczne jest uzyskanie opinii od odpowiedniego kuratora oświaty, Komendanta Głównego Policji i Komendanta Głównego Straży Granicznej. Szczegółowe informacje dotyczące wymagań formalnych dla wniosku oraz jego wzór można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Fundusze na utrzymanie oddziałów o profilu mundurowym pochodzić będą głównie z budżetu przeznaczonego na realizację zadań oświatowych przez organ prowadzący. Dodatkowo, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji posiada uprawnienia do udzielania dotacji celowych instytucji zarządzającej szkołą, w której funkcjonuje taki oddział. Uczniowie będą kształceni z myślą o przyszłej służbie w jednej z formacji mundurowych. Proces edukacyjny będzie realizowany we współpracy z jednostkami Policji i Straży Granicznej, co zapewni wysoką jakość nauczania w takich klasach.

Absolwenci, którzy w ciągu trzech lat od ukończenia nauki w oddziale mundurowym zdecydują się na aplikowanie do Policji lub Straży Granicznej, mogą liczyć na pewne przywileje wynikające z ukończenia właśnie tego typu szkoły. Będą zwolnieni z obowiązku zdawania testu wiedzy. Dodatkowo, jeśli podczas ostatniego roku nauczania pomyślnie przeszli test sprawności fizycznej, nie muszą ponownie przechodzić testu kwalifikacyjnego. Kandydaci, którzy przejdą przez cały proces kwalifikacyjny, będą mieli pierwszeństwo przy rekrutacji do wybranej formacji mundurowej.

Prawo do istnienia oddziałów o profilu mundurowym zostało wprowadzone do ustawy Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r., na podstawie ustawy z 1 października 2024 r. dotyczącej zmian w niektórych ustawach w kontekście utworzenia oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwień dla osób powracających do służby w Policji i Straży Granicznej (Dz. U. poz. 1562).