W ramach aktywnej realizacji wprowadzanego Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), władze miejskie Torunia mają zamiar przeprowadzić gruntowny audyt i sporządzić szczegółowy plan ewolucji sieci publicznego transportu zbiorowego.
Prace nad tym ambitnym projektem zaplanowano na lata 2025-2026. Głównym celem jest przemiana obecnych struktur transportowych, tak aby jak najlepiej odpowiadały one na rosnące potrzeby nie tylko samego miasta, ale również całego regionu.
Paweł Gulewski, pełniący funkcję prezydenta Torunia, zainicjował proces tworzenia nowego modelu miejskiej komunikacji zbiorowej. Jak wyjaśnił, Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla MOFT, który został uchwalony w listopadzie 2023 roku, jasno wskazuje na konieczność kontynuowania rozwoju systemów transportowych w regionie i jednoczesnego podnoszenia jakości dostępnych usług w tej dziedzinie.
W ramach zadania wykonany zostanie audyt, którego nieodłączną częścią będzie analiza różnych aspektów, takich jak częstotliwość połączeń, czas przejazdu autobusem lub tramwajem w porównaniu do jazdy samochodem, lokalizacja przystanków oraz ich dostępność. Analiza bezpieczeństwa dojścia do przystanków, funkcjonalności infrastruktury przystankowej oraz dostosowania obecnego rozkładu jazdy do oczekiwań mieszkańców stanowią też istotne elementy audytu.
Harmonogram prac został ułożony tak, aby prace nad audytem i opracowaniem docelowego schematu sieci publicznego transportu zbiorowego w Toruniu oraz MOFT zakończyły się w okresie 2025-2026. Wśród kluczowych kroków znajdują się badania popytu przeprowadzone od 2 października do 30 listopada 2025 roku, opracowanie dokumentu na podstawie wyników analiz do 31 marca 2026 roku oraz konsultacje i opracowanie finalnej wersji dokumentu zawierającej detaliczny plan transportowy, która ma być gotowa do 30 czerwca 2026 roku. Wdrożenie nowych rozwiązań planowane jest na początek 2027 roku.
Projekt „Docelowy układ sieci publicznego transportu zbiorowego MOFT” to duży krok naprzód w kierunku zrównoważonego rozwoju transportu w regionie. Jego celem jest zwiększenie jakości życia mieszkańców poprzez wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, które uczynią Toruń i okoliczne obszary bardziej dostępnymi i przyjaznymi dla korzystających z transportu publicznego.
Docelowy układ sieci transportu publicznego powinien odpowiadać na społeczne, ekologiczne i ekonomiczne potrzeby, zapewniając komfort i efektywność podróży dla wszystkich mieszkańców regionu. W ramach opracowanego SUMP dla MOFT skupiono się na kilku kluczowych elementach, takich jak rozwój transportu autobusowego, dostosowanie układu tras, integracja transportu oraz partycypacja społeczna.