Zmiany nadchodzą w Toruniu, gdzie najistotniejsze miejskie wyróżnienie – Nagroda Katarzynki – przechodzi gruntowną przemianę. Po latach podejmowania decyzji za zamkniętymi drzwiami, prezydent miasta, Paweł Gulewski, postanowił zaufać mieszkańcom i umożliwić im udział w procesie wyboru laureatów. W ten sposób to mieszkańcy będą mieli możliwość wpływać na to, kto zostanie upamiętniony na sławnej tablicy w piernikowym kształcie, która ozdabia Rynek Staromiejski.
Tradycyjnie, Toruń oddaje hołd wybitnym jednostkom i instytucjom, które przyczyniają się do promocji miasta zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. W tym roku jednak, wprowadzono znaczące modyfikacje w procesie przyznawania zaszczytnej Katarzynki – symbolu miasta w formie metalowej tablicy w kształcie charakterystycznego toruńskiego piernika.
Od tej pory każdy mieszkaniec Torunia ma prawo zgłosić swojego kandydata – osobę lub instytucję, której działalność zasługuje na to prestiżowe wyróżnienie. Proces zgłaszania propozycji potrwa do 18 kwietnia 2025 roku.
Pomysł na demokratyzację przyznawania nagrody Katarzynki pojawił się po długotrwałych dyskusjach, które toczyły się przez ostatnie tygodnie. Pierwszym, który podjął ten temat był radny Michał Jakubaszek, sugerując, że Rada Miasta Torunia powinna mieć prawo do współdecydowania o laureacie.
Laureatem Katarzynki może zostać osoba urodzona lub mieszkająca w Toruniu, a także ktoś, kto swoją karierę związał z tym miastem. Wyróżnienie to może przypaść również instytucjom lub zespołom, które poprzez swoją działalność promują Toruń. Po zakończeniu procesu zgłaszania kandydatów przez mieszkańców, Kapituła Konkursowa dokona ich analizy i przedstawi prezydentowi miasta listę rekomendowanych kandydatów. Warto jednak zaznaczyć, że ostateczne słowo należy do Prezydenta Miasta.
Kapitułę Konkursową stanowić będą przedstawiciele Urzędu Miasta, Rady Miasta, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, sponsora gali oraz mieszkańcy wybrani przez Radę Społeczną.