Czy szkolenia do pracy na wysokości są odpowiednie dla każdego?

Prace wysokościowe, w zgodzie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, są zaliczane do prac szczególnie niebezpiecznych. W związku z tym wykonywanie ich bez specjalnego przygotowania jest wykluczone. Przygotowanie to zapewnić mogą specjalistyczne szkolenia wysokościowe. Czy jednak każdy, bez wyjątku, może w takim szkoleniu uczestniczyć? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Czym są prace na wysokości?

Według definicji zgodnej z RMPiPS pracą na wysokości nazwiemy każdą pracę, która wykonywana jest na podwyższeniu (typu drabina, rusztowanie, podest) położonym minimum 1 m od gruntu. Aby spełnić warunki ww. rozporządzenia, podwyższenie to nie może posiadać zabezpieczeń w postaci stałych konstrukcji (np. poręczy) lub ścian, które chroniłyby pracownika przed upadkiem.

W praktyce oznacza to, że pracami na wysokościach można nazwać wszystkie prace wykonywane przy pomocy drabin, lin, rusztowań, czyli m.in. na elewacjach budynków, obiektach typu silosy, mosty czy maszty.

Oczywiście obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie wykazu wszelkich prac wysokościowych, a także zapewnienie pracownikom środków zabezpieczających, jak i wymaganych szkoleń.

Podstawowe rodzaje szkoleń wysokościowych

Najpopularniejsze i najczęściej wybierane szkolenia do pracy na wysokości to:

  • dostęp budowlany — podstawowe szkolenie skierowane głównie (choć nie tylko) do pracowników ogólnobudowlanych oraz monterów. Szkolenie to powinni ukończyć wszyscy pracownicy, których praca wymaga użycia rusztowań, podestów ruchomych, drabin, czy podnośników koszowych. Organizowane przez https://alpinizmprzemyslowy.pl/szkolenia-wysokosciowe/szkolenie-podstawe/ szkolenie dostępu budowlanego składa się z części teoretycznej i praktycznej i obejmuje wiedzę z zakresu bezpiecznego prowadzenia prac na wysokościach.
  • dostęp linowy — lub inaczej alpinizm przemysłowy — szkolenie obejmujące prace na dużych wysokościach, które wykonywane są w podparciu oraz podwieszeniu, oczywiście z użyciem lin. Dostęp linowy znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie użycie innych metod, jak chociażby rusztowania czy podnośniki, jest niemożliwe, nieopłacalne lub związane ze zbyt dużym ryzykiem.

Szkolenia wysokościowe – czy dla każdego?

Usługi wysokościowe są wykonywane zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Szkolenia wysokościowe skierowane są nie tylko do doświadczonych pracowników, dla których praca na wysokościach to codzienność, ale również dla tych, którzy dopiero raczkują w branży usług wysokościowych lub mają w planach przebranżowienie się.

Żeby przystąpić do kursu, trzeba jednak spełnić kilka warunków:

  • ukończone minimum 18 lat,
  • wykształcenie na poziomie co najmniej podstawowym,
  • zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na wysokościach.

Należy również pamiętać, że do prac na wysokościach (szczególnie jako alpinista przemysłowy) niezbędna jest nie tylko doskonała kondycja fizyczna i psychiczna, ale również odporność na stres, dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa i opanowanie.