Toruń zachwyca pod wieloma względami – słynie nie tylko z cenionych pierników czy faktu, że to właśnie to miasto było miejscem urodzenia jednego z najwybitniejszych, polskich uczonych, a więc Mikołaja Kopernika. Decydując się na wycieczkę do Torunia, możemy być pewni, że czeka nas ogromna ilość niezwykle ciekawych atrakcji i zabytków, ażeby zwiedzić je wszystkie, potrzeba nam będzie znacznie więcej niż jednego dnia. Tym razem skupimy się jednak na mniej znanych ciekawostkach związanych z Toruniem, które mogą cię zaskoczyć.
Jedno z najstarszych miast w Polsce.
Toruń liczy sobie niemal 800 lat, choć różne badania i zapiski historyczne wskazują, że w miejscu obecnego miasta znajdowały się grody i osady już w roku 1100 przed naszą erą. Sędziwy wiek Torunia nie jest jedynym, co wyróżnia go na tle pozostałych miast na terenie naszego kraju – to właśnie w Toruniu znajdują się jedne z najpiękniejszych budowli, z czego znaczna część reprezentuje styl gotycki!
Nie do końca wiadomo, skąd wzięła się jego nazwa.
Etymologia dotycząca nazwy miasta nie jest do końca znana, a część historyków i badaczy wysnuwa wręcz sprzeczne ze sobą teorię. Niektórzy są zdania, że nazwa Torunia wywodzi się od słowa Tor, które używane było przez Słowian, a które oznaczało po prostu drogę. Pozostali historycy uważają natomiast, że nazwa Toruń zaczerpnięta została z krzyżackiego zamczyska w Ziemi Świętej, a więc Thorun.
Największy dzwon w Polsce!
To właśnie w Toruniu znajduje się największy, pochodzący ze średniowiecza dzwon. Znajduje się on, od roku 1500, w katedrze świętych Janów. Dzwon ten waży niemal 7 ton, a do jego odlania wykorzystano stopy srebra, złota oraz miedzi. By zadzwonić tym niepowtarzalnym dzwonem, potrzeba aż 6 ludzi!