Bezpieczeństwo podczas sezonu grzewczego: porady policji na jesień i zimę

Okres jesienno-zimowy wiąże się z większym korzystaniem z piecyków oraz różnorodnych systemów ogrzewania. Niewłaściwe lub nieostrożne ich używanie stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Funkcjonariusze policji zalecają staranną kontrolę stanu technicznego urządzeń grzewczych oraz właściwe dostosowanie pomieszczeń do ich pracy, co pozwoli ochronić siebie i bliskich przed potencjalnymi niebezpieczeństwami.

Podczas sezonu grzewczego wzrasta nie tylko ryzyko pożarów, ale także zwiększa się zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla, powszechnie nazywanym czadem. Ten bezbarwny i niewyczuwalny gaz jest niezwykle trudny do wykrycia, a tym samym przewidzenia groźby z nim związanej. Głównymi przyczynami zatruć czadem w budynkach mieszkalnych są niesprawne przewody kominowe: wentylacyjne, spalinowe oraz dymowe.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla to: ból głowy, zawroty głowy, ogólne zmęczenie, duszność, nieregularny i przyspieszony oddech, senność oraz nudności. Mogą one prowadzić do zaburzeń orientacji i zdolności oceny zagrożenia przez osobę zaczadzoną, która staje się zupełnie bierna (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci świadomość i, jeżeli nikt nie zareaguje – umiera.

W przypadku zatrucia tlenkiem węgla konieczne jest udzielenie natychmiastowej pomocy: zapewnienie poszkodowanemu dostępu do świeżego powietrza, jak najszybsze przeniesienie go w bezpieczne miejsce, rozluźnienie jego ubrania, wezwanie służb ratowniczych. Jeżeli osoba zaczadzona nie oddycha po przemieszczeniu na świeże powietrze, niezbędne jest natychmiastowe podjęcie reanimacji.

Policjanci zalecają wykonanie kilku kroków, które mogą pomóc uniknąć zagrożenia związanego z tlenkiem węgla:
• Zlecenie specjaliście sprawdzenia stanu systemu grzewczego domu lub mieszkania – samodzielne przeprowadzanie takiej kontroli jest niewskazane.
• Instalację czujników tlenku węgla, które monitorują produkcję czadu w domu lub mieszkaniu i alarmują mieszkańców w przypadku zagrożenia.
• Stosowanie się do instrukcji producenta podczas obsługi pieców i podgrzewaczy wody, szczególnie tych gazowych.
• Regularne wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza przed pójściem spać.
• Unikanie zasłaniania kratek wentylacyjnych.
• Zapewnienie odpowiedniej mikrowentylacji (szczeliny w oknach oraz kratki w drzwiach) w pomieszczeniach z urządzeniem grzewczym.