Rezerwat przyrody „Kępa Bazarowa” zdobył patrona, a jest nim Bogdan Chrapkowski. Ten emerytowany Konserwator Przyrody Województwa Toruńskiego zasłużył na to, aby jego imię było upamiętnione właśnie w ten sposób.
Chrapkowski, urodzony 24 stycznia 1933 roku w Bydgoszczy, jest szanowaną i cenioną postacią, która poświęciła swoje życie na popularyzację wiedzy o przyrodzie regionu oraz jej ochronę. Jest wykształconym leśnikiem i biologiem, absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ponadto, posiada głębokie zainteresowania historyczne, skupione szczególnie na historii lokalnych społeczności.
Od 1975 do 1998 roku pełnił funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody Województwa Toruńskiego. W czasie sprawowania tego stanowiska przyczynił się do utworzenia wielu obszarów chronionych i rezerwatów przyrody – Bachotek, Bagno Mostki, Dolina Osy, Kępa Bazarowa (fragment o powierzchni 32,4 ha od 1987 r. jest rezerwatem przyrody), Łęgi na Ostrowiu Panieńskim, Mszar Płociczno, Retno i Wronie. Zadbał również o powiększenie istniejących już rezerwatów: Jamy, Las Piwnicki i Szumy Zdrój.
Niezwykle ważne było jego zaangażowanie w realizację wojewódzkiej koncepcji ochrony krajobrazu na terenie byłego województwa toruńskiego. Między 1985 a 1998 rokiem udało się stworzyć parki krajobrazowe: Brodnicki, Górznieńsko-Lidzbarski i Chełmiński. Wyznaczono też 8 obszarów chronionego krajobrazu, 3 zespoły przyrodniczo-krajobrazowe i stanowisko dokumentacyjne „Białochowo”. W 1993 roku, dzięki inicjatywie Chrapkowskiego, północno-wschodnia część województwa toruńskiego została dołączona do obszaru „Zielonych Płuc Polski”.
Decyzję o zmianie nazwy rezerwatu podjęła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w grudniu 2024 roku. Od tego czasu rezerwat przyrody „Kępa Bazarowa” nosi imię Bogdana Chrapkowskiego.