Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, kieruje do mieszkańców miasta i okolic specjalne zaproszenie na kolejną pieszą eskapadę krajoznawczą z serii „60+ z PTTK”. Tym razem, 20 listopada 2024 roku, na uczestników czeka spacer po okolicach Portu Drzewnego.
Punkt zbiórki wyznaczono na przystanku MZK (Centrum Handlowe Zachód 01) przy Szosie Bydgoskiej obok Castoramy. Przybycie uczestników przewidziano na godzinę 10:00. Możliwość dojazdu zapewniają autobusy miejskie: linia nr 131 z pl. Rapackiego o godzinie 9.33 oraz nr 40 z ulicy Ligi Polskiej o godzinie 9.09.
W programie wycieczki przewidziano zwiedzanie Przedmieścia Starotoruńskiego oraz Portu Drzewnego, który powstał na początku lat 80. XIX wieku i pełnił funkcję miejsca spławiania tratw z drewnem. Trasa liczy mniej więcej 6 km i będzie prowadzona przez przodownika turystyki pieszej PTTK – Teresę Karasiewicz.
Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu podkreśla, że plany budowy Portu Drzewnego pojawiły się już w 1889 roku, jednak brakowało konkretów co do lokalizacji – rozważano Toruń, Grudziądz i Solec Kujawski. Decyzję o budowie w Toruniu przeforsowała miejscowa Izba Handlowa, z burmistrzem Theodorem Koernerem na czele. Pruskie władze wydały pozwolenie na budowę portu w 1897 roku, ale prace ruszyły dopiero w 1904 roku. Szacowano, że koszt całego przedsięwzięcia wyniesie około 3 miliony marek. W ramach prac usypano sztuczną groblę pomiędzy prawym brzegiem Wisły a Kępą Korzeniec – jedną z kilku wysp wiślanych należących do Torunia.
Kępa Korzeniec, która na koniec XIX wieku miała 54 ha powierzchni, zniknęła w wyniku budowy grobli. Prace nad portem trwały do 1909 roku, kiedy to oficjalnie go otwarto przy akompaniamencie strzałów armatnich i muzyki wojskowej orkiestry. Rok później dla potrzeb Portu Drzewnego powstała linia kolejowa Toruń – Czarnowo z odgałęzieniem do portu. Port posiadał zbiornik wodny o wymiarach 2000 na 300 metrów, który służył do przyjmowania i przechowywania tratw z drewnem w okresie zimowym.