Zalety letniego kina na świeżym powietrzu w sercu Torunia

Letnie wieczory mają swój specyficzny urok, szczególnie kiedy można je spędzić oglądając film pod gołym niebem. Kina plenerowe zyskują coraz większą popularność, a w Toruniu, dzięki budżetowi obywatelskiemu, już najbliższe lato przyniesie mieszkańcom i turystom taką atrakcję. Na Starówce toruńskiej zostanie zainstalowany duży ekran, na którym widzowie będą mogli podziwiać różnorodne produkcje filmowe. Do najbardziej oczekiwanych należą „Prawo i pięść” oraz „Miś”. Co więcej, przewidziano darmowy dostęp na wszystkie seanse filmowe.

Informacje o planie postawienia kina plenerowego na Starówce toruńskiej pojawiły się po ogłoszeniu wyników głosowania budżetu obywatelskiego na 2025 rok przez magistrat. Projekt oznaczony numerem SM0473 zdobył dużą ilość głosów od mieszkańców miasta. Plan zakłada montaż ekranu w wschodniej części Rynku Nowomiejskiego już latem 2025. Jeśli jednak ta lokalizacja okazałaby się niewłaściwa, kino zostałoby zorganizowane na placu Podominikańskim. Przygotowanie całego przedsięwzięcia wyceniono na 80 000 zł, a filmy miałyby być wyświetlane podczas weekendów. Dodatkowo, na każdą projekcję przewidziano bezpłatny wstęp.

Na wielkim ekranie planuje się wyświetlić co najmniej 8 filmów. Wśród propozycji znajdują się zarówno polskie klasyki, jak i znane produkcje z zagranicy. Mowa tu między innymi o „Grawitacji”, „La La Land”, „Slumdogu”, „Pół Żartem Pół Serio” oraz już wspominanych „Miś” i „Prawo i Pięść”. Na liście filmów do pokazania znajdą się też tytuły, które nie były szeroko dystrybuowane, ale zdobyły nagrody na festiwalach filmowych. Inicjator projektu jest przekonany, że kino plenerowe będzie nie tylko doskonałą formą rozrywki dla mieszkańców, ale także wzbogaci ofertę kulturalną Torunia i przyciągnie turystów. Co więcej, jego zdaniem, przyczyni się to do ożywienia Rynku Nowomiejskiego.

Listę projektów do realizacji opublikowano 16 października. Na edycję budżetu obywatelskiego na rok 2025 złożono łącznie 192 projekty. Do dalszego etapu przeszło 143 z nich, a ostatecznie wybrano 49 propozycji. Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia, podkreśla, że frekwencja w głosowaniu była znacznie większa niż rok wcześniej. W sumie oddano ponad 14 tys. głosów, co stanowi wzrost o 30%. Zauważalny jest również trend w preferencjach mieszkańców, którym najbardziej zależy na projektach związanych ze sportem i rekreacją (21%), placami zabaw (17%) oraz promocją, edukacją i kulturą (13%). Propozycje dotyczące zieleni miejskiej znalazły się dopiero na czwartym miejscu, stanowiąc 12% wybranych projektów.