Konserwator Zabytków z regionu Kujawsko-Pomorskiego, wspomagany przez reprezentantów Narodowego Instytutu Dziedzictwa, przeprowadził kontrolę na terenie budowy związanym z odnowieniem ciepłociągu między Aleją Solidarności a Wałami Generała Sikorskiego. Wyniki tej kontroli są już dostępne.
Od końca maja 2024 roku, PGE Toruń jest odpowiedzialna za prace remontowe sieci ciepłowniczej w okolicach Zespołu Staromiejskiego w Toruniu. W trakcie tych prac odbywają się badania archeologiczne, które są zgodne z pozwoleniem otrzymanym przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków 15.12.2023 roku. Badania te są wynikiem odkrycia relikcji archeologicznych (średniowieczne pozostałości budownictwa) na obszarze inwestycji. Prace archeologiczne są obecnie prowadzone w czterech miejscach: za Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, naprzeciw Urzędu Marszałkowskiego, na Placu 4 Czerwca 1989 (za pawilonem Piekarni Bartkowskich) oraz po wschodniej stronie Alei Solidarności. Prace te już zakończono na terenie drogi przy ulicy Wały Generała Sikorskiego.
4 września 2024 roku przeprowadzono kontrolę na terenie prowadzonych prac remontowych ciepłociągu (między Aleją Solidarności a Wałami Generała Sikorskiego). Kontrolę prowadził Kujawsko-Pomorski Konserwator Zabytków, z udziałem przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Kontrola dotyczyła przestrzegania ochrony i opieki nad zabytkami. Poddane kontroli były: PGE Toruń, jako inwestor, oraz firma archeologiczna Ciszak&Ciszak, wybrana jako wykonawca inwestycji.
W efekcie przeprowadzonej kontroli stwierdzono, że podczas badań dokonywana jest dokumentacja w formie fotogrametrii, zdjęć (stacjonarnych i dronów), skaningu laserowego oraz rysunków, co jest zgodne ze standardem wymaganym w pozwoleniu na badania. Musimy jednoznacznie przyznać, że ani podczas badań archeologicznych, ani realizacji inwestycji nie doszło do zniszczenia żadnych odkrytych relikcji architektury. Wnioski z kontroli wskazują jednak, że badania archeologiczne przekroczyły niezbędne granice realizacji inwestycji.
Przebudowa ciepłociągu w okolicach Zespołu Staromiejskiego zwiększy bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców Starówki, dzięki powstaniu nowego pierścienia ciepłowniczego, który dodatkowo zaopatrzy wschodnią i centralną stronę Starego Miasta. Ponadto, dzięki przebudowie ciepłociągu, blisko 50 kamienic w obrębie Zespołu Staromiejskiego będzie mogło być podłączonych do sieci.
Zakończenie inwestycji jest zaplanowane na jesień 2024 roku.