Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, podczas swojej 21. ceremonii wręczenia statuetek Wilamów, uhonorował tych, którzy przyczynili się do rozwoju toruńskiej sceny teatralnej. Zarówno osoby prywatne, jak i instytucje, otrzymały zaszczytne wyróżnienia.
Przyznane statuetki Wilamów, wyszukane kompozycje z brązu, kamienia i srebra, to dzieło Zbigniewa Mikielewicza. Ich unikalny design przedstawia postać skłaniającą się w ukłonie na tle kurtyny teatralnej oświetlonej blaskiem reflektora.
Hołd dla wpływu na rozwój toruńskiego teatru jest oddawany poprzez wręczanie tych prestiżowych nagród przez dyrekcję teatru. W tym roku, podczas ceremonii 6 lipca 2024 r., cztery kolejne statuetki znalazły swoich laureatów, co podnosi łączną liczbę wyróżnionych do 79 osób i instytucji.
Ceremonia wręczenia była poprzedzona występem spektaklu „Cud”, w którym zaprezentowali się aktorzy z Teatru im. Wilama Horzycy. W uroczystości uczestniczył również zastępca prezydenta miasta Torunia, Adam Szponka, który wyraził swoje podziękowania dla zespołu teatru za ich istotny wkład w kulturalne życie miasta. Dodał również, że ponad 43 tysiące widzów, którzy oglądali spektakle na scenie teatru w sezonie 2023/2024, są najlepszym dowodem na wysoką jakość repertuaru i wystawianych inscenizacji.
W roku 2024 statuetki Wilamów zostały przyznane w następujących kategoriach: Bożena Kilaszewska, z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu, została uhonorowana za edukację teatralną; Jacek Rutkowski, reprezentujący Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MAT-BUD – Zławieś Mała, został wybrany Przyjacielem Teatru; najpopularniejszą aktorką Teatru im. Wilama Horzycy okazała się być Joanna Rozkosz; Michał Darewski natomiast zdobył tytuł najpopularniejszego aktora.