Na obchody Dnia Niepodległości, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zorganizowano galę wręczenia nagród konkursowych pod nazwą „Pro Bono Poloniae”. Nagrodę główną zdobyła Akademia Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia za stworzenie 12 filmowych etiud dedykowanych dzieciom polskim przetrzymywanym w niemieckim obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi.
Historycy mają dziś za zadanie nie tylko odtwarzać prawdę, ale także prezentować ją tak, aby była możliwa do przyjęcia przez społeczeństwo – mówił prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Podkreślił przy tym znaczenie artystów, którzy potrafią ukazać prawdę w sposób, który porusza emocje i pobudza do refleksji. W tych celach, już po raz czwarty, zorganizowano konkurs „Pro Bono Poloniae”.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zaznaczył, że konkurs ma na celu honorowanie osób, które przyczyniają się do utrzymania w pamięci losów dzieci z obozu przy ul. Przemysłowej. Wskazał też na działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które założyło Muzeum Dzieci Polskich – instytucję dedykowaną dzieciom z łódzkiego obozu.
Laureatem czwartej edycji konkursu została Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która przez ponad 22 lata promuje wartości chrześcijańskie i patriotyzm. Ojciec Zdzisław Klafka CSsR, rektor tejże uczelni, podkreślił wagę trzeciego elementu misji uczelni – miłości do Ojczyzny.
Celem Akademii jest również rozwijanie wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka i walkę o podstawowe prawa człowieka. Te wartości były widoczne w laureackich etiudach filmowych, które poruszały temat cierpienia dzieci w niemieckim obozu.
Laureat konkursu „Pro Bono Poloniae” ks. dr Waldemar Prondziński przygotował etiudę poświęconą historii 13-letniej Gertrudy Nowak, którą tragedia dotknęła podczas pobytu w obozie. Marta Tocka, również laureatka konkursu, ukazała historię swojej babci, więzionej w obozie, a następnie przekazanej na rysunkach wnuczki.
Powstałe etiudy były dziełem studentów pod kierunkiem reżysera Piotra Zarębskiego, który otrzymał również trzecią nagrodę za film „Sumienie Hioba – rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim”. Po ceremonii nadeszła pora na koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.