Od roku 2022, PGE Toruń nagradza budynki w Toruniu, które przeszły na sieciowe ogrzewanie, przyznając im Certyfikat Czystego Ciepła. Ten dokument jest dowodem na to, że ciepło do tych budynków dostarczane jest w sposób ekologiczny, a także gwarantuje poprawę efektywności energetycznej. W ramach gratyfikacji, PGE Toruń oferuje usługę zwiększającą efektywność energetyczną tych budynków. Pierwsze tego typu certyfikaty zostały wręczone Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu.
Pomysł wprowadzenia Certyfikatu Czystego Ciepła pojawił się po raz pierwszy w tym roku. Dokument ten przyznawany jest przez PGE Toruń właścicielom i zarządcą budynków przyłączonych do sieci ciepłowniczej, którzy wcześniej korzystali z emisyjnych źródeł ciepła. Bywało tak na przykład w przypadku kotłowni przydomowych opalanych paliwami stałymi, co negatywnie wpływało na środowisko.
Zauważa się, że coraz więcej osób decyduje się na zmianę źródła ciepła na sieciowe, co jest doskonałym dowodem na wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Świadczy to o tym, że ludzie zdają sobie sprawę z wpływu typu ogrzewania na stan powietrza. Jak donosi PGE Toruń, pierwsze trzy Certyfikaty Czystego Ciepła zostały wręczone Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu 6 września br. ZGM zarządza mieszkaniowymi zasobami Gminy Toruń.
Ciepło dostarczane do toruńskich budynków pochodzi z gazowej elektrociepłowni kogeneracyjnej i dwóch źródeł odnawialnych. Dzięki temu jest ekologiczne, a system ciepłowniczy w Toruniu jest wydajny energetycznie. Budynek korzystający z takiego systemu ogrzewania poprawia swoją efektywność energetyczną, ponieważ przestaje być potrzebny dymiący komin. Wraz ze zmianą źródła ciepła na sieciowe, jakość środowiskowa budynku znacząco się poprawia – nie emituje on już zanieczyszczeń i nie szkodzi środowisku.
PGE Toruń przyznaje Certyfikat Czystego Ciepła po upływie każdego roku kalendarzowego.