Żnin to niewielkie miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim, stolica historycznego regionu Pałuki, cechującego się znacznymi walorami turystycznymi. Moc rozmaitych atrakcji i dobra baza noclegowa powoduje, że miejscowość jest doskonałym celem na spontaniczny, weekendowy wypad, a nawet i dłuższy urlop. Co warto zobaczyć w Żninie i okolicach?
Moc zabytków!
Dzieje Żnina sięgają czasów średniowiecznych – już wówczas istniał w tym miejscu dobrze prosperujący gród. Miasto stanowiło prywatne dobra arcybiskupa gnieźnieńskiego, a w XV wieku należało do największych ośrodków Wielkopolski. Świadectwem tamtych czasów jest zachowany układ urbanistyczny Starówki, a przede wszystkim XV-wieczna wieża ratuszowa położona w centralnej części żnińskiego Rynku. W charakterystycznym zabytku usytuowano dzisiaj muzeum regionalne, prezentujące eksponaty dotyczące historii i kultury Pałuk. O potędze i znaczeniu dawnego Żnina przekonują także dwa zachowane kościoły gotyckie – położony w centrum kościół św. Floriana oraz kościół św. Marcina w dzielnicy Góra.
Nowoczesna twarz Żnina!
Żnin to jednak obecnie nie tylko miasto historyczne, ale także prężnie rozwijające się centrum sportów wodnych. Nad tamtejszym Jeziorem Żnińskim Małym, w parku miejskim, zorganizowane jest kąpielisko strzeżone umożliwiające schłodzenie się w upalne dni. W ostatnim czasie powstały także dwa pomosty spacerowe, na których można podziwiać wdzięki tej części Pojezierza Gnieźnieńskiego. Szerzej znane jest jednak drugie jezioro – Żnińskie Duże, które charakteryzuje się znakomitymi warunkami do uprawiania windsurfingu. Z tego powodu, akwen jest miejscem odbywania się wielu ciekawych zawodów w tym sporcie, a także bazą treningową dla jego pasjonatów.
Skarby w najbliższej okolicy
W najbliższej okolicy Żnina znajduje się wiele ciekawych atrakcji turystycznych dla całych rodzin. Najpopularniejszą spośród nich jest stanowisko archeologiczne w miejscowości Biskupin, która stanowi rekonstrukcję, znajdującej się w tamtym miejscu tysiące lat temu, osady z czasów kultury łużyckiej. Rokrocznie, wczesną jesienią, odbywa się w tym miejscu festyn, który przyciąga mnóstwo pasjonatów historycznych ciekawostek. W pobliżu Biskupina znajduje się natomiast Wenecja z ruinami legendarnego zamku. Do obu tych miejscowości można dojechać ze Żnina turystyczną kolejką wąskotorową, we wspomnianej Wenecji znajduje się nawet niewielkie muzeum traktujące o tej formie komunikacji.
Pojezierze pełne jezior!
Pojezierze Gnieźnieńskie, na którym leży Żnin, to część Pojezierza Wielkopolskiego. Nie cechuje się ono tak spektakularnie wielkimi jeziorami jak Mazury, ale również i tam znajdziemy ich bardzo wiele – mniejszych i urokliwych. W bliskiej odległości od Żnina znajduje się m.in. ośrodek Chomiąża Szlachecka nad Jeziorem Chomiąskim czy Wiktorowo k. Rogowa. Owe „mini-kurorty” wyposażone są w niewielkie plaże, najlepiej ukazujące subtelne piękno tego regionu Pałuk. Bez trudu można znaleźć też kąpieliska strzeżone, które są pewnego rodzaju gwarancją bezpieczeństwa. W odróżnieniu od innych polskich regionów, nie ma tam jeszcze zatrważających tłumów – dostaniemy więc szansę delektowania się naturą czy popływaniu łódką w ciszy oraz spokoju.