17. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki na Bilbordach Art Moves w Toruniu mimo kryzysu ekonomicznego

Rozpoczęta 1 września 2024 roku, już po raz siedemnasty, artystyczna impreza o międzynarodowym zasięgu – Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves przyciągnęła uwagę zarówno lokalnych jak i zagranicznych artystów. Oficjalne rozpoczęcie festiwalu miało miejsce 6 września w Toruniu, a uczestniczyli w nim Patryk Wawrzyński, przedstawiciel prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego ds. dialogu i innowacji miejskich oraz Marcin Czyżniewski jako wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia.

Mimo wyzwań związanych z obecnym kryzysem ekonomicznym, który dotknął sektor kultury i sztuki, organizatorzy nie ustępują i przygotowują dla widzów bogatą gamę artystycznych refleksji na temat: „Uzależnić się czy uniezależnić? Płynąć z prądem czy pod prąd?”. Twórczość prezentowana jest przez artystów z różnych części świata, co stanowi wartość dodaną dla tego wydarzenia.

Otwarcie festiwalu miało miejsce 6 września na Placu Rapackiego w Toruniu, choć od początku września można już podziwiać prace na citylightach i ekranie LED. Jak co roku, festiwal prezentuje prace młodych, zdolnych artystów oraz uznanych twórców międzynarodowych.

Organizatorzy stawiają na sztukę, którą można doświadczyć bezpośrednio w przestrzeni publicznej. Przez cały miesiąc Toruń przekształca się w otwartą galerię sztuki, dostępną 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. W ten sposób sztuka dociera do szerokiego grona odbiorców, również tych, którzy nie często odwiedzają tradycyjne galerie i muzea.

Każdego roku organizowany jest międzynarodowy konkurs na najlepszą pracę bilbordową. Najbardziej interesujące prace są wybrane do wystawy konkursowej, stanowiąc artystyczne odpowiedzi na temat hasła festiwalowego. Idee zaprezentowane na festiwalu są zawsze związane z aktualnymi trendami i zjawiskami społecznymi, co jest dowodem na głęboką refleksję nad kształtowaniem rzeczywistości.

W tym roku hasło brzmiało „Uzależnić się czy uniezależnić? Płynąć z prądem czy pod prąd?”. Do konkursu zgłoszono 653 prace, autorstwa 344 artystów z 62 różnych krajów, takich jak Chiny, Tajwan, Uzbekistan, Kanada, Indie i wiele innych!

Jury konkursu w składzie: Adam Niklewicz (artysta, USA), Mark Titchner (artysta, Wielka Brytania), Małgorzata Augustyniak (historyk sztuki, Polska) oraz Joanna Górska (kurator, dyrektor artystyczny Festiwalu Art Moves, Toruń) zdecydowało o wyróżnieniu sześciu prac. Są one autorstwa: Mai Wąż (Polska), Yeh Ying Yan (Malezja), Grzegorza Myćki (Polska), Mateusza Domeradzkiego (Polska), Wojciecha Mazura (Polska) oraz Ying-Hsiu, Chen i Hsiang-Ying, Chen (Tajwan). Główna Nagroda Konkursu w wysokości 4000 zł trafiła do polskiej artystki – Mai Wąż.